![]() |
|
|
|
|
17.12.2015
г.и
|
Зам.-министър Нанков: Очакваме през 2016 г. успешно да приключат всички основни направления в на реформата в отрасъл ВиК Дейностите по всички основни направления на реформата в отрасъл ВиК, съгласно Закона за водите и Стратегията за развитие и управление на водоснабдяването и канализацията в Република България са в процес на изпълнение и през 2016 г. очакваме да бъдат успешно приключени. Това заяви заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков, който присъства на подписването на договора между Асоциацията по ВиК в Русе и „Водоснабдяване и канализация ООД“ – Русе.
Към настоящия момент вече имаме изготвени и приети регионалните генерални планове за ВиК. Изготвени са списъците с ВиК активите. Всички асоциации по ВиК са учредени и се процедира подписването на договорите с ВиК операторите за стопанисване, поддържане и експлоатация на ВиК системите и съоръженията и предоставяне на ВиК услугите, отбеляза заместник-министърът.9и9 С подписването на договора за обособената територия на област Русе, който е част от реформата в отрасъла и вторият подписан в страната, стопанисването, поддържането и експлоатацията на ВиК системите и съоръженията и предоставянето на ВиК услуги се предоставят от асоциацията на оператора. Той беше сключен от областния управител на Русе и председател на асоциацията доц. д-р Стефко Бурджиев и управителя на ВиК ООД – Русе Сава Савов.![]()
9и9
В Асоциацията по ВиК в Русе членуват 8-те общини в областта – Борово, Бяла, Ветово, Две могили, Иваново, Сливо поле, Русе и Ценово.
Операторът, който е 51 % държавна собственост и 49% общинска собственост, се ангажира да поддържа съществуващите ВиК системи, да изгражда нови съоръжения и да направи капиталови инвестиции в размер на минимум 38,4 млн. лв., да включва нови потребители към мрежата и да намали загубите на вода до ниво от 36%.
Срокът на договора е 15 години. С изпълнението му ще се осигури подобряване състоянието на инфраструктурата, по-високо качеството и ефективност на ВиК услугите, възможност за усвояване на средства от фондовете на Европейския съюз и постигане на съответствие с европейските директиви в областта на питейните и отпадъчните води.Copyright © 1993 - 2015 От ВАС за ВАС