Назад към първата страница Новини
От ВАС за ВАС  - НОВИНИ
и
Общините в Ловешко стават четири?
 
    В Ловешко общините могат да бъдат обединени в четири, се разбира от становище на Министерството на регионалното развитие. Най-вероятно към Ловеч ще се присъедини Летница, към Троян - Априлци, а към Тетевен отива Ябланица. Единствено спорна между Ловеч и Луковит остава Община Угърчин, като има вариант тя да бъде разделена. Тази позиция бе потвърдена преди дни от зам.-министъра на регионалното развитие Димчо Михалевски.
    След влизането на България в ЕС постепенно броят на общините ще бъде намален, прогнозира той. На страната не й трябват повече от 120 общини, в момента те са 264. "Окрупняването им е политически проблем, който ще срещне огромна съпротива от местната власт. Затова нещата трябва да станат отдолу нагоре", посочи Михалевски.
    Според кмета на Троян Дилян Енкин, който е член на управителния съвет на Националното сдружение на общините, до две-три години след влизането в ЕС малките ще разберат, че трябва да се обединят, за да бъдат конкурентоспособни при получаването на европейските пари. Той даде пример с изграждането на инфраструктура - път, водоснабдяване, канализация, които минават през няколко общини. За спечелването на такъв проект те трябва да кандидатстват заедно, обясни Енкин.
    Националният фонд ФЛАГ, който трябва да подпомага общините със средства за осъществяването на европроектите, ще бъде структуриран от правителството следващия четвъртък, заяви Михалевски. Основната целева група, която ще може да кандидатства за пари от фонда, са 80-100 общини, за които няма да има таван за финансиране на проектите, допълни той. Останалите 150 малки общини не могат да докажат финансова обезпеченост на кредитите, които ще вземат, затова за тях се въвежда максимален размер до 2 млн. евро, уточни Михалевски.
    Капиталът на ФЛАГ за 2007 г. ще бъде 100 млн. лв. Лихвите по краткосрочните кредити ще бъдат малко под пазарните, които в момента са около 6%, а за дългосрочните ще са 2%. Фондът ще се управлява от управителен съвет от седем души.

08.12.2006 г.

Copyright © 1993 - 2006  От ВАС за ВАС
Всички права запазени