Назад към първата страница Новини
От ВАС за ВАС  - НОВИНИ
и
Близо 3 млн. лв. са отпуснати тази година на Монтана за преодоляване щетите от бедствия

    Близо 3 милиона лева отпусна правителствената комисия по бедствията на област Монтана тази година. Парите са за преодоляване щетите от природни стихии, стана ясно от годишния отчет на Гражданска защита в града.
    Над 300 са бедствените и аварийните ситуации в Монтанско тази година. Като най-мащабни се открояват наводненията и разливите на нефтопродукти по р. Дунав. През април реката достигна равнище край Лом от 985 см. Тогава бяха залети над 100 сгради и дворове, помпената станция на ВиК край Добри дол. От високите подпочвени води бяха залети около 10 хиляди декара необработваеми земи. От октомври до декември бяха засечени три големи нефтени петна по Дунав. Най-дълго беше първото, най-плътно - последното.
    За преодоляване последствията от природните бедствия местните власти поискаха 11 милиона лева. Досега за ремонта на 74 обекта са отпуснати към 3 милиона лева. Програма ФАР финансира с над 830 хиляди евро проекти на Монтана, Бойчиновци и Медковец. По линия на ИСПА Вълчедръм получи 2,6 млн. евро.
    Нито една от ситуациите, възникнали на територията областта не е предизвикано от авария по критичната инфраструктура, сочи анализ на Гражданска защита, подчерта директорът Николай Пенчев.
    Чуждестранните експерти дадоха изключително висока оценка за организацията и провеждането на международното учение ТАКОМ, чийто домакин беше Монтана.
    То изигра основна роля за усвояване на аварийните планове и повишаване готовността на органите и силите в областта за реагиране при големи извънредни ситуации.

29.12.2006 г.

Copyright © 1993 - 2006  От ВАС за ВАС
Всички права запазени