![]() |
|
|
|
|
и14.11.2008
г.и
|
От вторник влоговете в банките до 100 000 лв. ще се гарантират изцяло От 18 ноември 2008 г. (вторник) влиза в сила Законът за изменение на Закона за гарантиране на влоговете в банките, обнародван в Държавен вестник, бр. 98 от 14 ноември 2008 г.
Съгласно измененията размерът на гарантираното покритие на влоговете в банките се увеличава, като Фондът за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ) гарантира пълното изплащане сумите по влоговете на едно лице в една банка, независимо от броя и размера им, до 100 000 лв. Гарантирани са влоговете на граждани и фирми в левове и в чуждестранна валута, съобщават от ФГВБ.
Другото изменение се отнася до фондовете за допълнително задължително пенсионно осигуряване, чиито влогове също се включват в обхвата на гаранцията.
В началото на месец октомври правителството реши, че гарантираният от банките депозит ще бъде увеличен на 50 хил. евро (100 000 лв.). Мярката беше резултат от провелото се предишния ден заседание на Съвета на финансовите министри на ЕС (ЕКОФИН), по време на което беше решено минималният праг на защита на депозитите в целия Европейски съюз да стане 50 хил. евро./ инт
Copyright © 1993 - 2008 От ВАС за ВАС