![]() |
|
|
|
|
и07.10.2010
г.и
|
Информация относно семинар по eTwinning и
и
Един от начините училището да стане по-интересно и приятно място е Европейският портал за електронно сътрудничество eTwinning. Началото на традиционните седмици през октомври в цяла Европа за регион Плевен тази година бе отбелязано с Обучителен семинар в град Троян на в първите дни на месеца. Организатори на събитието бяха ЦДГ № 2 „Юнско въстание” – Плевен, и ЦДГ „Синчец”- Троян, със съдействието на eTwinning посланика г-жа Теодора Вълова, Главен учител в Гимназия с преподаване на чужди езици.
Тази среща е логично продължение на работата през лятото, на контактите и приятелствата, които се създадоха по време на участията в Европейски професионални семинари по eTwinning в Румъния, Литва, Чехия, Холандия , Белгия, Турция.
В началото на срещата гостите имаха възможност да разгледат новата сграда и уредите за игра в двора на градината, чието построяване е резултат от осъществяването на инфраструктурни проекти, разработени от г-жа В. Маркова, Директор на ЦДГ „Синчец”- Троян.
Представянето продължи в конструктивни разговори между колегите от двете детски градини. Г-жа Кирилова, Директор на ЦДГ № 2 „Юнско въстание” – Плевен, сподели за уникалното начинание „Ателие по интереси”, продължител на проекта „Библиотека”, чийто автор е тя, а реализатори са общносттите на учителите, децата и родителите от градината. Споделен беше стремежът за обмяна на опит за работа по конкретни теми от учебното съдържание чрез портала eTwinning, за събиране и генериране на идеи, за планиране на упражнения в учебния процес или извън занималнята. Участниците се обединиха около идеята, че порталът предлага много и различни начини за гъвкаво структуриране на дейността в занималнята и дава възможност за постигане на различни цели.
Г-жа Дисанска, която е основоположник на работата по европейски образователни проекти в ЦДГ ”Синчец”, сподели своя опит и впечатления от работата си във виртуалното пространство и акцентира върху дейностите, осъществени по два от най-успешните й проекти: „Магията на цветовете” и „Със звезда в моя джоб”. Г-жа Валентина Маринова от ЦДГ „Синчец”, Координатор от българска страна на проект по Коменски „Децата на Европа празнуват”, сподели с колегията информация относно успешни онлайн практики.
Г-жа Теодора Вълова, eTwinning посланик, обобщи, че този формат е динамичен начин за споделяне на опита и познанието и своеобразно обединяване около възможни решения за действия чрез проектната работа. Факт е, че учителите ползват платформата eTwinning за бърза и неформална комуникация, основана на споделяне на знания и педагогически ресурси. Това, което ще направим, е да развием една нова структура на познание за нещата, мъдрост и творчество, която да обхване всички тези елементи в едно цяло, каза тя.
Целта винаги е една и съща – популяризиране и усвояване на наш и чужд опит в прилагането на иновативни методи и технологии в училище и детската градина. Желанието е чрез създаване на вътрешни и международни виртуални проекти да се приложи на практика всичко онова, което ще изведе образованието до ново, европейско равнище.
Семинарът в Троян даде възможност на всички участници да споделят и почерпят знания и идеи за бъдеща работа, да се обменят вече изпробвани практики в eTwinning пространството. И не на последно място той показва, че eTwinning е не само виртуален, но и реален контакт на неговите последователи. Всеки има идеи, които иска да реализира, за които търси съмишленици, идеи които разширяват полето на действие и взаимодействие. Всеки има възможността да научи още нещо, да обогати своите умения и да поеме пътя на устойчивото развитие.
По време на семинара се извършиха две регистрации в eTwinning портала на колеги от ЦДГ № 2 „Юнско въстание” – Плевен, с което регистрираните учители станаха пет. В неформална обстановка се дискутираха теми и въпроси, които вълнуват работата в портала, използването на различните инструменти, намиране на нови партньори, стартиране и управление на проекти. Екипът от Плевен реши да създаде eTwinning работилница в детската градина, която да се превърне в притегателен център и място за споделяне на опит от европейското сътрудничество.
Раздадени бяха сертификати и бяха връчени Членски карти на петима нови членове на Регионалния клуб „Приятели на eTwinning”, част от националната мрежа на eTwinning клубовете в страната.
Copyright © 1993 - 2010 От ВАС за ВАС