![]() |
|
|
|
|
и06.10.2008
г.и
|
България може да бъде конструктивен фактор в изясняването на отношенията между НАТО и ЕС и Русия В рамките на парламентарния контрол премиерът Сергей Станишев изясни основните елементи на българската политика по отношение на Руската федерация.
България не приема едностранното признаване на Абхазия и Южна Осетия, и настоява да се изпълни в пълен обем планът „Медведев-Саркози”. Тази позиция, изразявана многократно, представих на руския си колега Владимир Путин, заяви от парламентарната трибуна премиерът Сергей Станишев. Българската дипломация се включи активно в европейските формати, които обсъждаха създалата се ситуация в Кавказкия регион и позицията ни изцяло кореспондира с усилията на всички страни-членки на ЕС и НАТО за намиране на решение, добави той.
Министър-председателят бе категоричен, че страната ни може да бъде конструктивен фактор в изясняването на отношенията между НАТО и Русия, ЕС и Русия, и гарантирането на стабилността в Черноморския регион, което е от първостепенен интерес за нас. България трябва активно да участва в оценката на отношенията между ЕС и Русия и в търсенето на здрава и предсказуема основа на това взаимодействие, от което имат нужда и двете страни. Най-лошото за България е да настъпи нова Студена война, допълни премиерът Сергей Станишев.
Правителството продължи практическото изпълнение на договореностите, които имаме на двустранна основа с Русия, каза още министър-председателят. Той изброи основните проекти в енергийната област: изграждането на новата атомна електроцентрала „Белене”, за която германската компания RWE е определена за стратегически партньор, изграждането на нефтопровода Бургас-Александруполис и реализацията на проекта „Южен поток” за транзит на газ през територията на България. Това са все проекти, които ще увеличат енергийната независимост на страната ни и ще увеличат нашата тежест на енергийната карта на Европа. Амбицията ми е да превърнем енергийните проекти, по които работим, в реалност, защото това е в интерес на България, допълни премиерът.
За съжаление цените на природния газ за България се определят на пазарен принцип – повишават се, в резултат на повишението на световните цени, но ние имаме предимство в дългосрочен план – гарантираните доставки и транзит до 2030 г., каза още министър-председателят. Проведохме трудни преговори с „Газпром”, но постигнахме позитивен резултат, който отчита баланса на интересите на двете страни, допълни той.
Като акценти в двустранните връзки премиерът изтъкна още заявения интерес за участие на български фирми в строителството на олимпийски обекти в Сочи, стремежа на страната ни да балансира двустранната търговия и да преодолее търговския дисбаланс с Русия, реализирането на дейности за представянето на руската култура у нас и за представянето на българската култура в Русия.
Copyright © 1993 - 2008 От ВАС за ВАС