|
|
|
България с най-ниско корпоративно облагане в ЕС. Очаква се наплив на инвеститори Данък печалба пада на 10% от 2007 година. Това реши парламентът, след като одобри на второ четене вчера законопроекта за корпоративното подоходно облагане. Депутатите приеха единодушно новата ставка.
Така от догодина България ще има най-ниския данък печалба в целия Европейски съюз, заедно с Кипър. Това ще повлияе положително на инвестициите и на развитието на икономиката ни, прогнозира финансистът Стоян Александров. Първоначално се предвиждаше корпоративният налог да падне от 15% на 12%, но в крайна сметка депутатите решиха ставката да бъде намалена на 10%. В пленарна зала заместник-министърът на финансите Георги Кадиев отбеляза, че ставката от 10 процента ще доведе до намаляване на постъпленията от данъка в бюджета за догодина с около 290 милиона лева. Той посочи, че с падането на данъчната ставка с 1/3 голяма част от бизнеса ще излезе на светло, пише вестник Монитор.
10-процентната ставка прави криенето по този закон безпредметно, "осветлихме" бизнеса в тази му част, остава да го изсветлим колкото можем в частта на осигуровките и ДДС-измамите, каза зам. министърът на финансите Георги Кадиев.
Въпреки очаквана липса на 290 милиона лева в бюджета, Кадиев каза, че няма притеснения, защото данните показват, че последните намаления на данъчните ставки водят до съживяване на бизнеса в България. Икономиката върви добре и все повече приходи се събират по този данък, дори предвидената загуба може да се окаже по-малка, допълни Кадиев.
Според източници от парламентарната комисия по бюджет и финанси, ведомството на Пламен Орешарски считало за най-приоритетно именно свалянето на корпоративния налог, както и ново намаление на осигуровките - с 3 на сто.
Хазната най-вероятно няма да може да си позволи през следващата година намаляване на ставките и премахване на един етаж от скалата за облагане на доходите, стана ясно от думите на Кадиев.
Според него това намерение няма да бъде осъществено, въпреки че той самият го подкрепял и твърдо заставал зад него.
Догодина необлагаемият доход най-вероятно ще бъде вдигнат до 200 лева, но предлаганото увеличение до 220 лева едва ли ще е възможно, твърдят финансисти..
Въпреки че намаляването на ДДС е едно от предизборните обещания на БСП, това едва ли ще стане скоро. Причината е, че във финансовото министерство се опасяват, че ако косвеният налог бъде намален, ще се увеличи вътрешното търсене, което помпа дефицита по текущата сметка на платежния баланс, коментираха финансисти.
Шефът на БСК Божидар Данев: Най-голям ще е ефектът върху строителството и туризма
Намаляването на данъчното бреме ще има най-голям върху дейности с висок марж на печалба, като строителството, търговията с имоти, туризма, както и фармацевтичния сектор. Корпоративният данък не е от най-големите пера в бюджета, така че не очаквам намаляването му да повлияе сериозно върху публичните приходи. От друга страна много компании, които досега са водили двойно счетоводство и са укривали печалби, сега ще излязат на светло. При 10% корпоративен данък подобни трикове вече не са ефективни. С подобно намаление страната ни влиза в челната тройка на страните с най-нисък корпоративен данък в ЕС.
Председателят на БТПП Божидар Божинов: Сивият сектор ще излезе на светло
С намаляването на данък-печалба на 10% България ще стане най-атрактивната данъчна система на Балканите. Това е сериозна стъпка, която ще извади на светло сивия сектор в търговията и ще даде тласък на производството, тъй като ще остане повече свободен ресурс за реинвестиции. От друга страна присъединяването ни към ЕС налага повече инвестиции в екология и иновации, които нямат възвръщаемост, и подобна стъпка ще позволи те да бъдат направени. Като цяло очаквам положителен ефект и за бюджета от тази мярка, тъй като всяко намаление на данъците води до по-висока събираемост.16.10.2006 г.