|
|
|
Македония е сред първите три страни по корумпираност Над 50 процента от македонските бизнесмени са отговорили положително на въпроса дали корупцията представлява проблем за нормалната работа и развитието на техните фирми, показват резултатите от проучване на Световната банка, съобщава македонският вестник Време.
На скалата на 25 страни в преход, подредени според това доколко корупцията представлява проблем за развиването на бизнес, Македония се оказа сред първите три по висока степен на корупция. Македония е изпреварена само от Киргизстан и Албания.
Проучването показва, че от 2002 г. до 2005 г. има увеличаване на нивото на корумпираност в страната.
Сред страните от Югоизточна Европа най-голямо намаляване на корупцията има в България и Румъния, които скоро тябва да станат пълноправни членки в ЕС. Все пак в доклада се казва, че нивото на корумпираност в тези страни е все още на много високо ниво, тъй като цели 50 процента от румънските бизнесмени са отговорили, че корупцията е един от главните проблеми за работата и развитието на техните компании.23.08.2006 г.