и
И
Порталът на Вашия успех !
Запазена марка
БЪЛГАРСКИЯТ  ПОРТАЛ  ЗА  АРХИТЕКТУРА,  СТРОИТЕЛСТВО,  БЛАГОУСТРОЙСТВО  И  СТРОИТЕЛНА ПРОМИШЛЕНОСТ.   ФУНКЦИОНИРА  ОТ  1  ДЕКЕМВРИ  1997  ГОДИНА
и
Назад към първата страница Новини
НОВИНИ
и10.06.2008 г.и
Проект за управление на отпадъците и изграждане на депо за отпадъци в регион Видин

    На пресконференция днес, кметът Румен Видов обяви, че община Видин е внесла за одобрение в МОСВ  документите по проект "Подготовка на мерки за управление на отпадъците в регион Видин" и изграждане на "Регионално депо за твърди битови отпадъци" в землището на с.Жеглица. Проектът предвижда 5 от депата да бъдат рекултивирани, като отпадъците бъдат изгребани, извозени и депонирани на бъдещето депо, което ще обслужва всички 11 общини от област Видин. За останалите 6 депа се предвижда рекултивация (без да бъдат извозвани отпадъците от там), запръстяване и последстваща биологическа рекултивация. Общо предвидените средства за рекултивация на всички 11 депа възлиза на 2 100 000 лв. До момента са изготвени 10 проекта за рекултивация на депата. Депото в Белоградчик има работен проект в действие. За депото в землището на с.Жеглица, община Видин са предвидени общо 1 218 000 лв. за рекултивация.
    Предвижда се изграждане на съоръжение за компостиране и съоръжение за обработка на инертни отпадъци. На старото депо, след неговата рекултивация, ще бъде изградена инсталацията за компостиране. Предвижда се изграждане на южна дига, система за отвеждане и събиране на инфилтрата, както и разполагането на тръба под новото депо за отвеждане на дъждовни води. Също така ще се изгради система за изгаряне на газа с факел за първите 3 години, а след това газът ще се улавя от съоръжения за събиране и преработка на емисии с газ. Направените прогнози за генериране на инфилтрата предвиждат, че е най-ефективно да се изгради пречиствателна станция за отпадни води в непосредствена близост до регионалното депо. Площадката на компостиращата инсталация ще бъде непропусклива. В техническата документация е заложено и  изграждане на претоварни депа. Целта е да не се увеличават транспортните разходи при превозването на отпадъците до регионалното депо.Бъдещето депо се предвижда да съдържа 2 клетки, като клетка N 1 се разполага на 52,220м2, а клетка N 2 - 37,626м2 или ще бъде разположено на терен с обща площ от 89,846 м2. Общите разходи ще възлизат на 18 000 000 лв.
    Европейският съюз може да финансира до 85% от стойността на проекта. Предвидено е 1.6% от средния доход на домакинство да отиват за такси по дейности за управление на отпадъците. Изграждането на "Регионално депо за твърди битови отпадъци" в землището на с.Жеглица ще допринесе за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда и в частност предотвратяване на изпускането на течен инфилтрат в почвата и в р.Дунав. Мерките по дейностите за управление на отпадъците ще доведат до по-бързото затваряне на депата за твърди битови отпадъци в населените места на общината и  последстваща им рекултивация, както и до недопускане на образуването на нерегламентирани сметища. Също така драстично ще се намалят емисиите от отделящия се газ в атмосферата, вследствие гниенето  и образуването и изпускането на газ-метан./ инт
 

Copyright © 1993 - 2008  От ВАС за ВАС