|
|
|
“Шишеджам” строи още два завода в Търговище Турската фирма “Шишеджам” ще построи заводи за преработено стъкло и за огледала в Търговище.
Това е записано в одобрения от правителството проект на Допълнение №1 към споразумението между България и “Тракия глас България” ЕАД, съобщиха от правителсвената пресслужба.
В началото на юли миналата година премиерът Симеон Сакскобургготски и турският му колега Реджеп Тайип Ердоган дадоха началото на проекта на “Шишеджам” в Търговище.
Компанията започна изграждането на първата поточна линия за производство на плоско стъкло на Балканския полуостров.
Инвестиционният проект е за 160 млн. долара.
С построяването на завода в района ще бъдат открити над 700 нови работни места, а областният град ще стане регионален лидер в производството на плоско стъкло.
Очаква се около 85% от продукцията да се изнася в страни от Европейския съюз.
Министър-председателят Симеон Сакскобургготски провери хода на строителните работи при посещението си в област Търговище в началото на този месец.
С подписването на допълнителното споразумение общата инвестиция на турската компания у нас ще достигне 220 млн. долара.
С построяването на двата завода ще бъдат създадени и нови работни места в област Търговище. Очаква се заводите за преработено стъкло и за огледала да започнат работа през второто тримесечие на 2006 г.
news.bg
27.06.2005 г.