и
И
Порталът на Вашия успех !
Запазена марка
БЪЛГАРСКИЯТ  ПОРТАЛ  ЗА  АРХИТЕКТУРА,  СТРОИТЕЛСТВО,  БЛАГОУСТРОЙСТВО  И  СТРОИТЕЛНА ПРОМИШЛЕНОСТ.   ФУНКЦИОНИРА  ОТ  1  ДЕКЕМВРИ  1997  ГОДИНА
и
Назад към първата страница Новини
НОВИНИ
24.05.2007 г.и
Светът ще се нуждае от много природен газ

    През 2014 г. барел петрол може да струва 49 долара, отчитайки американската инфлация, а през 2030 г. – 59 долара. Такава е прогнозата на Управлението за енергийна администрация (ЕIA) към министерството на енергетиката на САЩ, пише “Ведомости”. Управлението предвижда, че производството на петрол в Русия през 2030 г. ще се увеличи незначително, а на газ – 1,5 пъти. Такива цени заплашват Русия с дефицит на търговския баланс. ЕIA публикува един път годишно прогноза за търсенето, консумацията и цените на енергийните ресурси в света.
    Основният вариант изхожда от данните, че световната икономика ще нараства ежегодно с 4,1%, а консумацията на всички енергоносители ще се увеличи с 57% до 205 трилиона кВтч. Най-голямата група консуматори ще бъдат страните от Азия и Тихия океан. Те ще консумират по 80 трилиона кВтч годишно. Основният мотор на растежа на търсенето на енергия ще бъдат Китай и Индия. В тези страни консумацията на енергия ще расте съответно с 3,5% и 2,8% годишно (в света – с 1,8%). През 2030 г. Китай ще стане вторият в света консуматор на енергия (42 трилиона кВтч) след САЩ (47 трилиона), европейските икономики силно ще изостават. С изпреварващи темпове ще расте консумацията на въглища и природен газ. А делът на петрола в световния енергобаланс след 25 години, съгласно основния сценарий, ще намалее от 38% на 34%.
    Но цената на петрола ще остане почти на сегашното равнище – по цени в долари за 2005 г. (отчитайки инфлацията в САЩ) през 2014 г. барел петрол ще струва 49, а през 2030 г. – 59 долара. По цени в долари за 2030 г. петролът ще струва 95 долара. Първият алтернативен сценарий предвижда, че петролът след 25 години ще поевтинее до 36 долара (в цени за 2005 г.).
    Най-крайният вариант – 100 долара за барел, или 157 долара по цени за 2030 г. Сценариите се различават по темповете на растеж на световната икономика. Освен това петролът ще поскъпне ако се добива по-малко, например в следствие на национализация на добива. Основната прогноза на ЕIA за 2014 г. изглежда правдоподобна, смята Андрей Клепач, директор на департамент в министерството на икономическото развитие. Но за Русия това означава, че при запазване на днешната структура на износа ще възникне голям търговски дефицит.
    Начинът да бъде избегнат е да се увеличи дела в експорта на услуги с висока добавена стойност. Половината от растежа на консумацията на петрол ще бъде осигурен от три страни: САЩ, Китай и Индия. Светът ще се нуждае дневно от 117,6 милиона барела петрол, а не от 82,5 милиона, както е през 2004 г. Освен това заради високата цена на петрола неговият дял в световния енергобаланс ща намалее от 37,7% на 30,8%. Консумацията на газ силно ще нарасне – от 2,8 трилиона куб.м. на 4,6 трилиона куб.м. В Европа консумацията на газ ще се увеличи от 509 милиарда куб.м. до 736 милиарда, а неговият дял в европейския енергиен баланс – от 23,8% до 30,9%. Най-бързо търсенето на газ ще расте в Китай – от 39 милиарда до 192 милиарда куб.м.
    От тях 113 милиарда ще се осигуряват за сметка на собствения добив. Консумацията на петрол в Китай ща нарасне почти два пъти – от 6,4 милиона барела до 15,7 милиона барела. В резултат делът на Китай в руския експорт на енергоносители ще се увеличава, но Европейският съюз ще запази първостепенното си значение, смята Дейвид Нап от “Енерджи Интелиджънс Груп”. Увеличаването на добива на петрол ще бъде осигурено от членовете на ОПЕК. От общия растеж от 35 милиона барела дневно, страните от ОПЕК ще добиват 22 милиона. В Русия добивът на петрол ще нарасне от 9,5 милиона барела дневно до 11,5 милиона барела, а на газ – от 623 милиарда куб.м. на 991 милиарда.
    Анализаторът на “Тройка Диалог” Валери Нестеров е съгласен, че добивът на петрол ще расте бавно. Това съответства на днешната политика на руското правителство, заяви той. Прогнозите за умерен растеж на добива на петрол в Русия изглеждат обосновано, съгласен е и Нап. В Русия има геоложки условия за увеличаване на добива, и въпреки растящата намеса на държавата в работата на отрасъла, “руският ресурсен национализъм не прилича на венецуелския” и допуска постепенен растеж на производството, смята той. А прогнозата за добива на газ в Русия е завишена, убеден е Нап. Подобно увеличение на добива изисква значителни инвестиции, които в момента не се предвиждат, каза той.
    По принцип Русия може да увеличи добива на газ до 1 трилион куб.м., но само за кратък период и с цената на последващо рязко съкращаване, смята Нестеров. / ит

Copyright © 1993 - 2007  От ВАС за ВАС