и
И
Порталът на Вашия успех !
Запазена марка
БЪЛГАРСКИЯТ  ПОРТАЛ  ЗА  АРХИТЕКТУРА,  СТРОИТЕЛСТВО,  БЛАГОУСТРОЙСТВО  И  СТРОИТЕЛНА ПРОМИШЛЕНОСТ.   ФУНКЦИОНИРА  ОТ  1  ДЕКЕМВРИ  1997  ГОДИНА
и
Назад към първата страница Новини
НОВИНИ
и14.02.2007 г.и
България има потенциал за партньорство с водещите световни фирми от военната индустрия

    Премиерът приветства участниците в международната конференция „Офсетът в България: актуални проблеми и перспективи”.
    България има потенциал за партньорство с водещите европейски и световни фирми в областта на военната индустрия и доставките, заяви премиерът Сергей Станишев пред участниците в международната конференция „Офсетът в България: актуални проблеми и перспективи”. Форумът, който е под патронажа на министър-председателя на Република България, се организира от Атлантическия клуб и министерствата на икономиката и енергетиката и на отбраната. В него участваха представители на водещи европейски и световни фирми в областта на отбранителната индустрия – Armaris, Eurocopter, Lockheed Martin Aeronautics, Daimler Chrysler, Saab International и др.
    Пред участниците в международната конференция премиерът посочи, че основа за сътрудничеството с водещите компании трябва да е българската военна индустрия, която през годините на прехода е запазила научния, техническия, инженерния потенциал, квалифицираната работна ръка и традициите си. “Съвсем естествено е да се очаква, че много от инвестициите ще бъдат насочени в областта на българската военна индустрия, както и във високотехнологичните производства”, каза министър-председателят.
    Премиерът подчерта още, че договорите за специализирани обществени поръчки, освен модернизация на войската, трябва да стимулират допълнителните инвестиции не само в сектора отбрана, но и в българската икономика, което да доведе до повишаване на икономическия растеж, трансфер на технологии и създаване на нови работни места. Според него нито един сектор в страната не може да живее извън обществото като цяло, а трябва да се съобразява с реалните възможности.
    Пред участниците в международната конференция министър-председателят Сергей Станишев посочи основните момента в Наредбата за възлагане на специални обществени поръчки, която бе променена в края на м. г. след проучване на нормативната уредба и опита на страните от Централна и Източна Европа. С измененията в нея се промени процентът на офсета, който трябва да бъде част от всяко едно споразумение за възлагане на специална обществена поръчка. Той нараства на 110% от стойността на договора. Другата промяна е създаването на нов постоянно действащ помощен орган към Министерския съвет – Междуведомственият съвет за специални обществени поръчки с компенсаторно споразумение, който ще разглежда всеки едни договор от гледна точка на прилагането на офсета. Подробно са описани задължителните етапи в хода на процедурата и т. н.
    На официалното откриване на Международната конференция „Офсетът в България: актуални проблеми и перспективи” председателят на Атлантическия клуб проф. Любомир Иванов връчи на премиера Сергей Станишев най-голямото отличие на организацията – Златната награда на Атлантическия клуб. / пис

Copyright © 1993 - 2007  От ВАС за ВАС