и
И
Порталът на Вашия успех !
Запазена марка
БЪЛГАРСКИЯТ  ПОРТАЛ  ЗА  АРХИТЕКТУРА,  СТРОИТЕЛСТВО,  БЛАГОУСТРОЙСТВО  И  СТРОИТЕЛНА ПРОМИШЛЕНОСТ.   ФУНКЦИОНИРА  ОТ  1  ДЕКЕМВРИ  1997  ГОДИНА
и
Назад към първата страница Новини
НОВИНИ
и08.01.2009 г.и
България ще получи част от 5-те милиарда евро за борба с финансовата криза

    Министър-председателят Сергей Станишев проведе телефонен разговор с премиера на Чешката република Мирек Тополанек във връзка с газовата криза.
    Министър-председателят Сергей Станишев проведе телефонен разговор с премиера на Чешката република Мирек Тополанек във връзка с газовата криза.
    Тополанек, чиято страна в момента председателства Европейския съюз, информира нашия премиер, че проблемът с подаването на природен газ към България е основен в разговорите с Руската федерация и Украйна. Европейската комисия е приела българската инициатива за изпращане на наблюдатели за контрол на доставката и транзита на природен газ на територията на Украйна и в разговори с Руската федерация и Украйна вече е постигната договорка за това.
    Чешкият премиер е информирал Сергей Станишев, че идния понеделник в Брюксел ще се състои среща на министрите на енергетиката на страните-членки на ЕС, като една от водещите теми ще бъде солидарността с България, която най-тежко пострада от газовата криза. Част от отделените 5 милиарда евро от ЕС за борба с финансовата криза ще бъде предоставена на България за изграждането на т.нар. интерконекшън - свързване на българската газопреносна мрежа с мрежите на Гърция и Румъния.
    Министър-председателят разговаря по телефона и с еврокомисаря за защита на потребителите Меглена Кунева. Тя информира премиера Станишев за нейна среща с колежа на комисарите, на която е била обсъдена тежката ситуация в България след преустановяването на снабдяването с природен газ. Еврокомисар Кунева потвърди пред премиера, че лансираната от България още в самото на кризата идея за мониторинг на доставката и транзита на газ по тръбопроводната мрежа на Украйна е приета изцяло. Споделена бе и информация за направеното от прессекретаря на руския премиер Владимир Путин изявление, че ако Украйна отвори газопроводната си мрежа, природният газ отново ще потече към Европа.
 
 

Copyright © 1993 - 2009  От ВАС за ВАС