|
|
|
Днес направиха първа копка на зърнобаза с площ 13 декара във Вълчи дол Новото съоръжение на „Булагро земеделска компания”АД Варна, ще разполага с капацитет 15 000т и тук ще бъде окачествено и съхранено зърното от есенниците на фирмата през това лято.
Само преди 18 г. община Вълчи дол даваше 25 % от хлебното зърно на Варненска област и също толкова – от доматите на областта. Сега в общинския център има зърнобаза с капацитет 50 000т, както и жп. съоръжение за товаро-разтоварни дейности към базата. На 17 януари бе направена първа копка на нова зърнобаза с капацитет 15 000 тона. Това е още една крачка към възстановяване и разширяване на поминъка в този традиционно селскостопански район на Варненска област. Следващата голяма крачка ще бъде предстоящото газифициране на Вълчи дол със синьо гориво за промишлени и битови цели, което несъмнено ще предизвика основателен интерес у потенциалните инвеститори към този регион на областта.
На ритуала, свързан с първата копка на бъдещото съоръжение, присъстваха кметът на община Вълчи дол Веселин Василев, представители на фирма „Булагро земеделска компания”АД Варна, общински съветници и др. Върху площ от 13дка ще бъдат разположени 3 силоза, плоски складове за зърно, административна сграда и ремонтна работилница.
Отслужен бе водосвет, а първата копка направиха Ненко Ненков – собственик на фирмата, Веселин Василев – кмет на община Вълчи дол и Недко Малчев – управител на фирмата.
В съседство с терена, предназначен за новото съоръжение за окачествяване и съхраняване на зърно, се намира досегашната база на фирмата върху площ от 4дка, където са разположени помощните помещения и машинотракторния парк на „Булагро земеделска компания”АД. Фирмата е една от 30-те компании в големия холдинг „ГИФТА”АД – Варна, и обработва около 60 000дка земеделски земи в землищата на 12 селища в общините Аксаково, Суворово, Вълчи дол и Силистра. „Намерението ни е в близко бъдеще да увеличим обработваемите площи с още 20 000дка”, заяви Ненко Ненков, един от собствениците на фирмата.
Сега в „Булагро земеделска компания”АД Варна, са заети 60 работници и служители. С изграждането на новата зърнобаза в гр.Вълчи дол, който е и естествен център в обхвата на земеделските земи, стопанисвани от фирмата, ще се създаде работа за още 15 работника. „Надяваме се новата реколта от есенниците да бъде окачествена и съхранена в бъдещата зърнобаза”, сподели управителят по договорните отношения на фирмата Руслан Русев.
Днес+
17.01.2007 г.